Czy za 1 grosz można kupić Mercedesa i inne zagadnienia z matematyki finansowej

6 lutego 2021 roku Akademia Pomorska w Słupsku przeprowadziła w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” spotkanie akademickie z uczniami szkół ponadpodstawowych pt. „Czy za 1 grosz można kupić Mercedesa i inne zagadnienia z matematyki finansowej”. Zajęcia odbyły się zdalnie na platformie Google Meet.

Najpierw odbył się dziewięćdziesięciominutowy wykład, a następnie dwa cykle dziewięćdziesięciominutowych zajęć praktycznych.

Podczas wykładu uczniowie poznali podstawowe pojęcia matematyki finansowej. Omówiono z nimi: procent prosty, procent składany, dyskonto i weksle, metody spłaty kredytu oraz podstawowe parametry wyceny inwestycji finansowej.

W trakcie ćwiczeń uczniowie wykorzystywali nabyte dzięki uczestnictwu w wykładzie umiejętności przy rozwiązywaniu problemów z matematyki finansowej. W pierwszej części ćwiczeń zadania rozwiązywano jedynie przy użyciu kalkulatora. W drugiej części wykorzystano także arkusz kalkulacyjny Excel i jego funkcje finansowe.

Wykres i monety

źródło: zdolnizpomorza.pl