Sprawozdanie z wizyty w „Kinie na Bursztynowym Szlaku” w Pruszczu Gdańskim

Dnia 2 lutego 2019 roku uczestnicy programu Zdolni z Pomorza, dzięki uprzejmości dyrektora CKiS p. Piotra Pułkowskiego, mieli możliwość zwiedzić i dowiedzieć się jak działa „Kino na Bursztynowym Szlaku” w Pruszczu Gdańskim.
Naszym przewodnikiem był kierownik kina p. Jarosław Stokowski. Zaczęliśmy wstępem historycznym, dowiedzieliśmy się trochę o historii budynku oraz jego obecnym zastosowaniu. Następnie przeszliśmy na salę kinową. Nasz przewodnik opowiedział nam kilka ciekawostek o sali kinowej. Warto wspomnieć, że jej wygląd nie jest przypadkowy. Drewniany sufit wraz ze ścianami pokrytymi panelami wygłuszającymi tworzą dobre warunki do pracy systemu Dolby 7.1.

Pan Jarosław uchylił rąbka tajemnicy i pokazał nam co znajduje się za ekranem. Znajduje się tam scena oraz 4 stojące głośniki: prawy, lewy, główny oraz basowy. Natomiast na ścianach znajdziemy 8 głośników wiszących, tak zwane funkcyjne (po 3 z boków i 2 z tyłu sali). To dzięki nim mamy wrażenie czucia dźwięku. Całe nagłośnienie działa w trybie dźwięku przestrzennego 7.1.

Następnie przeszliśmy na zaplecze kina, gdzie mogliśmy obejrzeć urządzenia odpowiedzialne za jego pracę. Obejrzeliśmy projektor, serwer kinowy, urządzenia odpowiedzialne za odtwarzanie dźwięku oraz konsoletę. Mieliśmy również okazję zobaczyć dysk z filmem. Dowiedzieliśmy się również o kilku aspektach technicznych. Jednym z ciekawszych było to, że kino ma możliwość wyświetlania transmisji na żywo transmitowanych przez Internet jak i przez łącze satelitarne.

Na zakończenie mieliśmy okazję obejrzeć kilka dem od firmy Dolby i zwiastun filmu „Bohemian Rhapsody”. Na ich przykładzie mogliśmy usłyszeć możliwości system Dolby. Wszyscy byli zachwyceni jakością dźwięku i efektami dźwiękowymi.

Dzięki wizycie mieliśmy możliwość poznania obiektu od kuchni, który codziennie mijamy. Na pewno wrócimy jeszcze nie raz do kina, ale jako widzowie.

Autor: Jakub Bronowski